Serwis filtrów cząstek stałych FAP/DPF

Nasza oferta

Wymiana filtra

Oferujemy wymianę i regenerację filtra cząstek stałych w samochodach osobowych i dostawczych wszystkich marek. Przed wymianą usuwamy wszystkie usterki, które mogły spowodować awarię filtra.

Czym jest filtr cząstek stałych ?

 

Filtr cząstek stałych FAP/DPF
Filtr cząstek stałych FAP/DPF, zdjęcie: wikipedia *

Filtr cząstek stałych (lub w skrócie FAP/DPF) to filtr którego głównym zadaniem jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek sadzy i popiołu, pozwala to na wyeliminować emisję czarnego dymu. Filtr montowany jest od 1980 roku w układach wydechowych silników wysokoprężnych od 1996 roku.

 

Zasada działania

Cząstki sadzy osiadają na porowatych ściankach filtra, dzięki czemu do atmosfery przedostaje się maksymalnie 15% pierwotnej zawartości zanieczyszczeń. Filtr ma strukturę przestrzenną, oraz dużą powierzchnię ścianek. Ścianki filtra wykonane są z metalu, materiałów ceramicznych lub specjalnego papieru.

Regeneracja

Cząstki sadzy które gromadzą się w filtrze, powodują jego zapychanie w związku z czym również utratę wydajności. W niektórych samochodach stosowane są filtry jednorazowe, które wymagają wymiany po zapełnieniu filtra.

W innych przypadkach konieczna jest regeneracja filtra:

Regeneracja pasywna

  •   polega na samooczyszczaniu filtra poprzez katalityczne spalanie sadzy po osiągnięciu przez filtr odpowiednio wysokiej temperatury;

Regeneracja aktywna

  •   polega na celowym zwiększeniu temperatury spalin poprzez zmianę parametrów pracy silnika, w wyniku czego emituje on zwiększone ilości dwutlenku azotu powodując utlenianie się zgromadzonej sadzy.

Marki samochodów

  •   Alfa Romeo, Audi,  BMW, Bova, Chevrolet, Citroen, Fiat, Ford,
  •   Honda, Hyundai, Iveco, Jaguar, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover,
  •   Lexus, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault,
  •   SAAB, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo

 

Cennik

Na usługę serwisową filtra udzielamy 12 miesięcy gwarancji.

 

* źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_cz%C4%85stek_sta%C5%82ych#mediaviewer/File:Diesel_particulate_filter_01.JPG